Investavimo pradžiamokslis

Investavimo pradžiamokslis

Šiuo įrašu noriu apibendrinti investavimo pačius pirminius klausimus. Daug įvairios informacijos tikrai galima surasti apie investavimą specializuojančiuose puslapiuse/blog’uose, nepretenduoju tapti išsamiu investavimo gidu. Čia pateiksiu pagrindinius dalykus, kuriuos išrinkau iš visų perskaitytų su investavimu susijusių knygų, blog’ų, forumų, FB grupių, peržiūrėtų youtube įrašų ir t.t. Tai manau labai pravers naujokui, norinčiam pradėti investuoti pvz. po 100-300 EUR kas mėnesį. Kiek matau internete, pastaruoju metu pasyvaus investavimo klausimų labai padaugėję. Ir jei neaišku nuo ko pradėti – šis Investavimo ABC straipsnis labai pravers.

Kas yra investavimas?

Pirmiausia paminėsiu, kad kalba eina apie investavimą, ne apie treidinimą/spekuliavimą. Investavimas apima ilgą laikotarpį, kai planuojama investuoti 10-30 metų, tikintis maždaug 5-15% pelningumo. Treidinimas – tai pinigų uždirbimas trumpuoju laikotarpiu, kai pvz. tikimasi, kad akcija per mėnesį labai pakils, arba labai nukris.

Periodinio investavimo skaičiuoklių, dar kitaip vadinamų FIRE skaičiuoklių pagalba galima sužinoti kiek per mėnesį reikia investuoti, norint būnant tam tikro amžiaus sukaupti reikiamą sumą (pvz. ankstyvai pensijai).


atgal į viršų ↑

Kur investuoti 2022?

Pirmiausia, tai žinoma reikėtų investuoti į savo žinias apie investavimą (kursai, knygos, youtube mokomieji video). Čia tikrai rimtai, nes niekas tiksliai nežino kaip rinkos keisis ateityje, ir negalima aklai sekti kurio nors guru patarimais.

O jei kalbėti apie konkrečias priemones:

 • Obligacijos (Bond) – skolos vertybiniai popieriai. Viena saugiausių priemonių, bet pelningumas mažas. Obligacijos gali būti valstybių arba privačių kompanijų. Taip pat yra obligacijų fondų.
 • Akcijos (Stock). Investavimas į akcijas – viena populiaresnių bei įdomesnių priemonių. Į TOP 30 JAV akcijų įeina tokių įmonių akcijos kaip Microsoft, Apple, Visa, Walt Disney, Coca-Cola, McDonald’s. Investuoti galima tikintis, kad ateityje gerokai išaugs akcijų vertė (kaip buvo su Tesla, Apple, Google/Alphabet). Kitas variantas – tikėtis uždarbio iš akcijų mokamų dividendų, plius stabilaus, kad ir nedidelio akcijų vertės augimo.
 • ETF (biržoje prekiaujami fonai, Exchange traded funds). ETF turtą gali sudaryti įvairios finansinės priemonės, tokios, kaip obligacijos, akcijos ar žaliavos. Populiariausios ETF valdymo kompanijos yra iShares, Vanguard, SPDR. Populiariausias ETF yra JAV S&P 500. Daugiau apie tai.
 • REIT – panašu į ETF, tik jis yra sudarytas ne iš akcijų ar obligacijų, bet iš NT objektų arba įmonių, kurios valdo NT objektus. Vienas populiariausių REIT LT piliečiams – Baltic Horizon.
 • Investiciniai fondai. Populiariausi LT piliečiui Swedbank Robur, Swedbank fondų fondas 30, Swedbank fondų fondas 100.
 • P2P – tarpusavio skolinimo platformos. Principas toks – yra platforma, kur susitinka investuotojai ir tie, kuriems reikia pinigų. P2P priskiriama didesnio pelno/didesnės rizikos investicijų grupei.
 • Auksas – investavimas į žaliavas, auksą, sidabrą, naftą ir kt. Pliusas tas, kad žaliavų vertė nemažėja dėl infliacijos.
 • Kriptovaliutos – populiariausios: Bitcoin BTC, Ethereum ETH, nors paskutiniu metu išpopuliarėjo ir daug kitų. Dėl vertumo investuoti į kriptovaliutas, turbūt nuomonė tiek profesionalų, tiek mėgėjų labiausiai išsiskiria. Vieni labai tiki blockchain technologijų ateitimi, kiti – visiškai ne. Pakankamai rizikinga, bet galbūt ir labai pelninga investicija. Bet dalį savo krepšelio dauguma investuotojų tikrai papildo kripto pozicijomis.

Žinoma yra daugybė kitų priemonių. Čia pateiktos populiariausios ir labiausiai prieinamos neprofesionalams.

atgal į viršų ↑

Geriausios investavimo platformos 2022

Kokia geriausia investavimo platforma? Kurią platformą rinktis? Tai bene populiariausias klausimas pradedančiajam. Čia pateiksiu grynai asmeninę nuomonę, kokį vaizdą susidariau renkantis platformą ne profesionaliam treidinimui, bet pasyviam ilgalaikiui investavimui įnešant pvz. po 100-500 EUR kiekvieną mėnesį:

 • Luminor Trade. Patikima ir patogu, bet per dideli mokesčiai investuojant mažomis sumomis.
 • Swedbank. Nemokamai galima nusipirkti populiarių fondų, tokių kaip Robur, Swedbank 100 ar Baltic Horizon. Taip pat per Swedbank galima nusipirkti populiariųjų Telia akcijų (kur išmokami dividendai). Per Swedbank neapsimoka pirkti JAV akcijų dėl kylančių sunkumų deklaruojant pajamas. 2021 m. pradžioje atsiradę Swedbank Robur fondai tapo labai populiarūs ir patrauklūs mažam investuotojui dėl itin gerų sąlygų: nemokamas pirkimas, pardavimas, nedidelis komisinis metinis mokestis (nuo 0,2 iki 1,2%). Galima automatiškai nustatyti norimos sumos periodinį investavimą. Vienas populiariausių Swedbank Robur Global Impact fondas apima viso pasaulio įmones.
 • Degiro Būtų idealiausias variantas, jei jis priimtų LT piliečius, bet deja – ne.
 • Interactive brokers – labai patikima ir rimta platfoma. Gyvuoja nuo 1978 metų, yra vienas didžiausių pasaulyje brokerių. 2021m. antroje pusėje panaikino minimalų 10 EUR/mėn. mokestį, ir greičiausiai tapo geriausia investavimo platforma vidutiniam investuotojui Lietuvoje. Lėšos apdraustos pagal FCA (Financial Conduct Authority). ETF pasirinkimas labai platus.
 • TradeStation Global per Interactive Brokers – veikia per IB (Interactive Brokers) ir anksčiau buvo populiarus dėl netaikomo neaktyvumo mokesčio. Tačiau nuo 2021.07.01 panaikinus minėtą mokestį, jau nebelogiška rinktis papildomą tarpininką, kai galima registruotis tiesiogiai.
 • Trading212 – patogi ir lengvai naudojama platforma, visai populiari lietuvių tarpe. Trading 212 apsimoka investuojant nedidelėmis sumomis. Minusas – mažokas ETF pasirinkimas.
 • Freedom24.com turi galimybę investuoti ne tik į akcijas, į ETF bet ir į IPO. Yra galimybė persivesti turimas akcijas (esi tikrasis savininkas). Moderni patogi platforma lietuvių kalba (paprastesnė, lengvesnė nei Interactive Brokers). Lengva ir greita atsidaryti paskyrą. Pirmas 30 dienų nemokamas pirkimas. Pasirinkus smart plan laikyti pinigus nieko nekainuoja. Galima atsidaryti indėlio sąskaitą (3% metinių palūkanų). Prisijungus per mano rekomendacinę nuorodą, gausite dovanų 1 akciją (akcija parenkama atsitiktine tvarka, gali būti “Facebook” akcija ar pan.).
 • Admiral Markets (Admiral Invest). Pliusas, kad turi atstovybę Lietuvoje, ir yra labai patikimas brokeris. Tačiau investuojant mažomis sumomis – pakankamai dideli mokesčiai.
 • FirstTrade. Neradau kuo geriau nei Interactive Brokers, be to labiau tik į JAV orientuota.
 • ETFMatic. Patikimas ir populiarus, bet nėra brokeris, negalima pačiam rinktis konkrečių vertybinių popierių, automatiškai parenkamas tinkamiausias portfelis, kas visai kaip ir patogu pradedančiajam. Min. įnašas 1000 EUR.
 • Revolut – labai patogus JAV akcijų pirkimas. Minusas – tik JAV akcijos, pliusas – patogu ir nėra mokesčių. Patartina pirkti 1 pilną akcija, tada bus išmokami dividendai. Nes pvz. turint 100 EUR ir norint nusipirkti Apple akciją, išeis nusipirkti tik dalį akcijos, akcijos vertei kylant, kils ir jūsų investicija, tačiau, kaip minėjau dividendai jums nebus išmokami. Taigi, per Revolut nusipirkau kelias akcijas, tačiau žiūrint į 20 metų ateitį, nedrįsčiau rinktis šios platformos kaip pagrindiio kaupimo pensijai. Beje, gaunant dividendus, Revolut sutvarko W-8BEN formą ir telieka mokėti 15 proc. JAV withholding tax (ko nedaro Lietuvos bankai).
 • Etoro – labai daug reklamos, gal ir nieko pradedančiajam, bet gan limituota. Taip pat nėra galimybės persivesti turimų akcijų (taigi, nesi jų tikrasis savininkas).
 • P2P platformos – variantas turėti dalį savo investicijų krepšelio. Konkreti lietuviška platforma būtų Paskolų klubas (mano rekomendacinė nuoroda, tai reiškia, kad prisijungę per šią nuorodą Jūs gausite €20, o aš €5). Paskolų klubo aukšto patikimumo A reitingo palūkanos paprastai būna nuo 7% iki 13%, bet pasitaiko ir daugiau (iki 27%). Kuo procentai mažesni, tuo didesnė tikimybė, kad paskola bus grąžinta tvarkingai. Kitos platformos: Savy, Finbee. Tarptautinės: Bondora, Mintos.
 • Investavimas į nekilnojamą turtą. Profitus – investavimas į nekilnojamojo turto projektus. Profitus yra sutelktinio finansavimo platforma, tarpininkas tarp investuojančių ir NT projektų vystytojų. Veiklą prižiūri Lietuvos Bankas. Galimos investicijos nuo €100, palūkanų norma 7-12%. Yra galimybė naudotis automatinio investavimo įrankiu. Daugiau apie sutelktinio finansavimo platformas.
 • Investavimas į nekilnojamojo turto nuomą. inRENTO – investavimas su nekilnojamojo turto įkeitimu (maksimalus saugumas). Gaunamos palūkanos (6-7%) iš NT nuomos. Galimos investicijos nuo €500. Inrento licencijuota ir reguliuojama Lietuvos Banko. Šiuo metu, kai spausdinami pinigai ir yra didelė infliacija, investavimas į nekilnojamą turtą yra itin naudingas, nes galima apsisaugoti nuo infliacijos dėl įkeičiamo NT turto vertės prieaugio. Investuojant didesnę sumą (pvz. €5000) yra netgi galimybė nemokamai pačiam pasinaudoti apgyvendinimu tame NT objekte (jei tai apartamentai pvz. Ispanijos kurorte – tai visai patrauklu). Kaip investuoti per InRento.
 • Kriptovaliutų platformos: jų yra labai daug. Populiariausios išvardintos šiame straipsnyje.
atgal į viršų ↑

Kaip sudaryti krepšelį?

Bene pagrindinė taisyklė, kuriai nuo senų senovės pritaria absoliuti dauguma – nelaikyti kiaušinių vienoje pintinėje. Tai yra reikia išskaidyti investicijas į bent tris rūšis (Konservatyvus/Saugus – Subalansuotas – Agresyvus/Rizikingas).

Antra daug kur sutinkama taisyklė: Saugių investicijų dalis krepšelyje turėtų sudaryti:

 • A) tiek procentų, kiek jums metų; ARBA
 • B) Iš jūsų metų skaičiaus atėmus 5 ar 10, priklausomai nuo to kiek pelningesnio/rizikingesnio krepšelio norite.

Pvz. jei jums 30 metų, tai saugių (paprastai tai būna valstybių obligacijos) investicijų dalis turėtų sudaryti 20-30%.

Tolesnis krepšelio sudarymas – pvz. žurnalo “Investuok” konspektas. Kaip vienas iš pvz. jei jums 30 metų:

 • 30% – saugios investicijos (valstybinės, obligacijos ar obligacijų fondai);
 • 35% – akcijos;
 • 17,5 % – NT;
 • 17,5% – Žaliavos (auksas).

Aš pvz. savo krepšelį 2021 m. susidariau taip:

Čia mano metinis toks siekis. Kiekvieną mėnesį tikrai neskaidau investicijų į tiek daug dalių. Kadangi kai kurie pirkimai kainuoja, tai labiau apsimoka skirti didesnę sumą vieną mėnesį vienai investicijai, o kitą mėn. – kitai.

Investavimo planas 2022 metams:

30% viso pasaulio ETF (pakankamai saugi investicija), 30% kripto (rizikinga, bet galbūt pelninga), 40% akcijos, fondai (vidutinė rizika).

P.S. Kai kur pateikiamos rekomendacinės nuorodos (paprastai naudą gaunate tiek jūs, tiek aš).

atgal į viršų ↑

Kaip žinoti, kurios įmonės moka dividendus?

Bene paprasčiausias būdas – tai įvesti į google norimos įmonės pavadinimą su žodeliu “stock”. Kaip pvz. “Starbucks stock”:

Čia prie Div. peln. matome 2,21%. Atrodytų paprasta – kuo šitas skaičius didesnis – tuo geriau. Deja, ne viskas taip paprasta. Reikia įvertinti įmonės augimą, įmonės patikimumą (įmonė gali nutraukti dividendų mokėjimą kaip tai neseniai padarė Disney). Tolimesniam įmonių nagrinėjimui galima naudotis tokiais puslapiais kaip SimplyWall ar finviz.

Beje, ETF dividendai gali būti Accumulating arba Distributing. Distributing ETF – kai fondas, išmoka dividendus, Accumulating – kai juos reinvestuoja. Lietuvoje acc dividendai nėra apmokestinami 15%, todėl pirminėje investavimo stadijoje yra daug patrauklesni.

atgal į viršų ↑

Kaip investuoti į S&P 500?

Europos piliečiams JAV ETF neleidžiama pirkti. Taigi, negalima tiesiogiai pirkti ir bene populiariausio ETF “SPDR S&P 500” (top 500 JAV įmonių akcijos). Bet yra labai gerų alternatyvų, kurios gana tiksliai atkartoja šio S&P 500 ar kito ETF rezultatus ir yra prieinami Europai. Pvz.:

S&P 500 (JAV TOP 500 įmonių):
• VUSA (Vanguard, išmokami dividendai)
• VUAA (Vanguard, dividendai reinvestuojami automatiškai)
• SXR8 (iShares, dividendai reinvestuojami automatiškai)
• SPY5 (SPDR, išmokami dividendai)

Viso pasaulio (pasaulio 500 įmonių):
• VWRL (Vanguard, išmokami dividendai)
• VWCE (Vanguard, dividendai reinvestuojami automatiškai)

Į šias S&P 500 kopijas galima investuoti per aukščiau minėtas platformas, tokias kaip Interactive Brokers, Freedom24, Trading212.

Dar kartą paminėsiu, kad šis straipsnis nėra mano rekomendacija pirkti nurodytas finansines priemones. Neprisiimu atsakomybės už jūsų galimai nepasiteisinusius lūkesčius ar patirtus nuostolius. Priimdami sprendimą privalote vadovautis savo žiniomis ir patirtimi.
atgal į viršų ↑

Kokios programos, app skirtos investavimo krepšelio sekimui?

atgal į viršų ↑

Kur sužinoti daugiau apie investavimą?

Rekomendacijas, kur įgyti/gilinti žinias apie investavimą pateikiame kur mokytis investavimo. Tai ir populiariausių knygų sąrašas, ir youtube kanalai, ir blog’ai, puslapiai šia tema.

Pasidalinkite savo nuomone:
 1. […] pradmenys, atsakymai į pirminius klausimus surinkti šiame Investavimo ABC straipsnyje. Toliau pateikiame atrinktus šaltinius, kur sužinosite tiek kaip pradėti investuoti, […]

Get involved!

Komentarai

Komentarų nėra
Perku Internete
Compare items
 • Total (0)
Compare