Šiuo įrašu noriu apibendrinti investavimo pačius pirminius klausimus. Daug įvairios informacijos tikrai galima surasti apie investavimą specializuojančiuose puslapiuse/blog’uose, nepretenduoju tapti išsamiu investavimo gidu. Čia pateiksiu pagrindinius dalykus, kuriuos išrinkau iš visų perskaitytų su investavimu susijusių knygų, blog’ų, forumų, FB grupių, peržiūrėtų youtube įrašų ir t.t. Tai manau labai pravers naujokui, norinčiam pradėti investuoti pvz. po 100-300 EUR kas mėnesį. Kiek matau internete, pastaruoju metu pasyvaus investavimo klausimų labai padaugėję. Ir jei neaišku nuo ko pradėti – šis Investavimo ABC straipsnis labai pravers.

Kas yra investavimas?

Pirmiausia paminėsiu, kad kalba eina apie investavimą, ne apie treidinimą/spekuliavimą. Investavimas apima ilgą laikotarpį, kai planuojama investuoti 10-30 metų, tikintis maždaug 5-15% pelningumo. Treidinimas – tai pinigų uždirbimas trumpuoju laikotarpiu, kai pvz. tikimasi, kad akcija per mėnesį labai pakils, arba labai nukris.

atgal į viršų ↑

FIRE ankstyvos pensijos skaičiuoklės

Toliau pateiksiu porą periodinio investavimo skaičiuoklių, dar kitaip vadinamų FIRE skaičiuoklėmis.

Title
FIRE financial independence, retire early. Finansinė nepriklausomybė. Ankstyva pensija.

Pensijos FIRE santaupų skaičiuoklė (Retirement Savings Calculator) – kiek tiksliai per mėnesį reikia investuoti dabar, norint X metų amžiaus būti sukaupus Y pinigų (išeiti į ankstyvą pensiją). Pvz. jei Jums šiuo metu 30 metų, norite išeiti į ankstyvą pensiją 50ies, šiuo metu galite investuoti pradinę sumą €1000, tikitės 9% investicijų grąžos ir norite sukaupti 120.000 EUR (kad išsimokėtumėte sau apie €1000/mėn. pensiją). Spaudžiam “Skaičiuoti” ir mums parodo, kad norint pasiekti šį tikslą, kas mėnesį jums reikėtų investuoti po €153.


  Original Size  

Pensijinio amžiaus FIRE skaičiuoklė (Retirement Age Calculator) – kokio amžiaus galite tikėtis išeiti į ankstyvą pensiją, jei jums dabar 30, turite susitaupęs €1000, kas mėnesį galėtumėte investuoti po €250, tikitės 8% investicijų grąžos ir norite sukaupti 120.000 EUR (kad išsimokėtumėte sau apie €1000/mėn. pensiją). Spaudžiam “Skaičiuoti” ir mums parodo, kad tokiu atveju tikslą pasiektumėte 48 metų.


  Original Size  

Reikšmes reikėtų susivesti pagal savo lūkesčius. Investicijų grąžos tiksliai nustatyti negalime, konservatyvesnė reikšmė būtų 5% ar 7%, optimistiškenė – 10% ar 12%.

atgal į viršų ↑

Į ką galima investuoti?

Pirmiausia, tai žinoma reikėtų investuoti į savo žinias apie investavimą (kursai, knygos, youtube mokomieji video). Čia tikrai rimtai, nes niekas tiksliai nežino kaip rinkos keisis ateityje, ir negalima aklai sekti kurio nors guru patarimais.

O jei kalbėti apie konkrečias priemones:

 • Obligacijos (Bond) – skolos vertybiniai popieriai. Viena saugiausių priemonių, bet pelningumas mažas. Obligacijos gali būti valstybių arba privačių kompanijų. Taip pat yra obligacijų fondų.
 • Akcijos (Stock). Viena populiaresnių bei įdomesnių priemonių. Į TOP 30 JAV akcijų įeina tokių įmonių akcijos kaip Microsoft, Apple, Visa, Walt Disney, Coca-Cola, McDonald’s. Investuoti galima tikintis, kad ateityje gerokai išaugs akcijų vertė (kaip buvo su Tesla, Apple, Google/Alphabet). Kitas variantas – tikėtis uždarbio iš akcijų mokamų dividendų, plius stabilaus, kad ir nedidelio akcijų vertės augimo.
 • ETF (biržoje prekiaujami fonai, Exchange traded funds). ETF turtą gali sudaryti įvairios finansinės priemonės, tokios, kaip obligacijos, akcijos ar žaliavos. Populiariausios ETF valdymo kompanijos yra iShares, Vanguard, SPDR. Beje, Europos piliečiams JAV ETF neleidžiama pirkti. Taigi, negalima tiesiogiai pirkti ir bene populiariausio ETF “SPDR S&P 500” (top 500 JAV įmonių akcijos). Bet yra labai gerų alternatyvų, kurios gana tiksliai atkartoja šio S&P 500 ar kito ETF rezultatus. Pvz. iShares Core S&P 500 UCITS ETF.
 • REIT – panašu į ETF, tik jis yra sudarytas ne iš akcijų ar obligacijų, bet iš NT objektų arba įmonių, kurios valdo NT objektus. Vienas populiariausių REIT LT piliečiams – Baltic Horizon.
 • Investiciniai fondai. Populiariausi LT piliečiui Swedbank fondų fondas 30, Swedbank fondų fondas 100.
 • P2P – tarpusavio skolinimo platformos. Principas toks – yra platforma, kur susitinka investuotojai ir tie, kuriems reikia pinigų. P2P priskiriama didesnio pelno/didesnės rizikos investicijų grupei.
 • Auksas – investavimas į žaliavas, auksą, sidabrą, naftą ir kt. Pliusas tas, kad žaliavų vertė nemažėja dėl infliacijos.
 • Kriptovaliutos – populiariausios: Bitcoin BTC, Ethereum ETH, XRP, Bitcoin Cash BCH. Dėl vertumo investuoti į kriptovaliutas, turbūt nuomonė tiek profesionalų, tiek mėgėjų labiausiai išsiskiria. Vieni labai tiki blockchain technologijų ateitimi, kiti – visiškai ne. Pakankamai rizikinga, bet galbūt ir labai pelninga investicija. Bet investuoti nedidelę dalį (pvz. 5 ar 10%) savo krepšelio – kodėl gi ne.
 • Nekilnojamasis turtas. Jei pačiam siekti įsigyti nekilnojamąjį turtą ir jį paskui pvz. išnuomoti yra ne jūsų variantas, investuoti į NT galima ir per tokius objektus valdančius fondus arba bendroves. Pvz. INVL. Sutelktinio investavimo į NT vystymo paskolas platformos: Profitus, EstateGuru, Nordstreet.

Žinoma yra daugybė kitų priemonių. Čia pateiktos populiariausios ir labiausiai prieinamos neprofesionalams.

atgal į viršų ↑

Investavimo platformos

Kokia geriausia investavimo platforma? Kurią platformą rinktis? Tai bene populiariausias klausimas pradedančiajam. Čia pateiksiu grynai asmeninę nuomonę, kokį vaizdą susidariau renkantis platformą ne profesionaliam treidinimui, bet pasyviam ilgalaikiui investavimui įnešant pvz. po 100-500 EUR kiekvieną mėnesį:

 • Luminor Trade. Patikima ir patogu, bet per dideli mokesčiai investuojant mažomis sumomis.
 • Swedbank. Nemokamai galima nusipirkti populiarių fondų, tokių kaip Swedbank 100 ar Baltic Horizon. Taip pat per Swedbank galima nusipirkti populiariųjų Telia akcijų (kur išmokami dividendai). Per Swedbank neapsimoka pirkti JAV akcijų dėl kylančių sunkumų deklaruojant pajamas.
 • Degiro Būtų idealiausias variantas, jei jis priimtų LT piliečius, bet deja – ne.
 • Interactive brokers – labai patikima ir rimta platfoma. Gyvuoja nuo 1978 metų, yra vienas didžiausių pasaulyje brokerių. Bet, deja taikomas minimalus 10 EUR/mėn. mokestis, kas mano atveju nėra tinkama.
 • TradeStation Global per Interactive Brokers – taip! Tapo laimėtoju renkantis platfomą pirkti ETF. Jis veikia per IB (Interactive Brokers), tačiau netaikomas neaktyvumo mokestis. Taigi, patikimumas ir garantijos kaip Interactive Brokers, o mokesčiai mažesni (perkant ETF – 0,12%, min. 1.75 eur.). Min. pradinis įnašas 1000 EUR. Patogu pervesti pinigus SEPA pavedimu. Tinka tiek pasyviam investavimui, tiek aktyviai vykdant prekybą. ETF pasirinkimas labai platus. Lėšos apdraustos pagal FCA (Financial Conduct Authority).
 • Admiral Markets (Admiral Invest). Pliusas, kad turi atstovybę Lietuvoje, ir yra labai patikimas brokeris. Buvo svarstytinas variantas, bet panašiai kaip Interactive Brokers – netiko dėl per didelių mokesčių.
 • FirstTrade. Neradau kuo geriau nei TradeStation Global, be to labiau tik į JAV orientuota.
 • ETFMatic. Patikimas ir populiarus, bet nėra brokeris, negalima pačiam rinktis konkrečių vertybinių popierių, automatiškai parenkamas tinkamiausias portfelis, kas visai kaip ir patogu pradedančiajam. Min. įnašas 1000 EUR.
 • Revolut – labai patogus JAV akcijų pirkimas. Minusas – tik JAV akcijos, pliusas – patogu ir nėra mokesčių. Patartina pirkti 1 pilną akcija, tada bus išmokami dividendai. Nes pvz. turint 100 EUR ir norint nusipirkti Apple akciją, išeis nusipirkti tik dalį akcijos, akcijos vertei kylant, kils ir jūsų investicija, tačiau, kaip minėjau dividendai jums nebus išmokami. Taigi, per Revolut nusipirkau kelias akcijas ir žadu tai padaryti ir ateityje, tačiau žiūrint į 20 metų ateitį, nedrįsčiau rinktis šios platformos kaip pagrindiio kaupimo pensijai. Beje, gaunant dividendus, Revolut sutvarko W-8BEN formą ir telieka mokėti 15 proc. JAV withholding tax (ko nedaro Lietuvos bankai).
 • Etoro – ne. Daug reklamos, bet nesukėlė patikimumo.
 • P2P platformos – gal kiek rizikingiau, bet tuo pačiu ir gerokai pelningiau. Manau labai vertas variantas turėti dalį savo investicijų krepšelio. Konkreti lietuviška platforma būtų Paskolų klubas (mano rekomendacinė nuoroda, tai reiškia, kad prisijungę per šią nuorodą Jūs gausite €20, o aš €5). Paskolų klubo aukšto patikimumo A reitingo palūkanos paprastai būna nuo 7% iki 13%, bet pasitaiko ir daugiau (iki 27%). Kuo procentai mažesni, tuo didesnė tikimybė, kad paskola bus grąžinta tvarkingai. Kitos platformos: Savy, Finbee. Tarptautinės: Bondora, Mintos.
 • Cex.io (kriptovaliutoms). Galima padaryti SEPA pavedimą. Galima nustatyti, kad sistema automatiškai nupirktų pvz. BTC Bitcoin, tik kai bus tam tikra kaina. Taip galima pigiai nusipirkti nesekant kiekvieną dienų kainų kitimo. Mano rekomendacinė nuoroda.
atgal į viršų ↑

Kaip sudaryti krepšelį?

Bene pagrindinė taisyklė, kuriai nuo senų senovės pritaria absoliuti dauguma – nelaikyti kiaušinių vienoje pintinėje. Tai yra reikia išskaidyti investicijas į bent tris rūšis (Konservatyvus/Saugus – Subalansuotas – Agresyvus/Rizikingas).

Antra daug kur sutinkama taisyklė: Saugių investicijų dalis krepšelyje turėtų sudaryti:

 • A) tiek procentų, kiek jums metų; ARBA
 • B) Iš jūsų metų skaičiaus atėmus 5 ar 10, priklausomai nuo to kiek pelningesnio/rizikingesnio krepšelio norite.

Pvz. jei jums 30 metų, tai saugių (paprastai tai būna valstybių obligacijos) investicijų dalis turėtų sudaryti 20-30%.

Tolesnis krepšelio sudarymas – man labiausiai patiko žurnalo “Investuok” konspektas. Kaip vienas iš pvz. jei jums 30 metų:

 • 30% – saugios investicijos (valstybinės, obligacijos ar obligacijų fondai);
 • 35% – akcijos;
 • 17,5 % – NT;
 • 17,5% – Žaliavos (auksas).

Aš pvz. savo krepšelį susidariau taip:

 • 30% – EU bonds per TradeStation;
 • 23% – ETF per TradeStation (VWCE);
 • 8% – Akcijos per TradeStation (AT&T, ABBV, McDonalds, MMM ir pan);
 • 10% – Akcijos per Revolut (Coca Cola, Exxon Mobil, NIO ir pan);
 • 12% – REIT Baltic Horizon per Swedbank;
 • 5% – BTC ir ETH per cex.io;
 • 12% – P2P per Paskolų klubą.

Čia mano metinis toks siekis. Kiekvieną mėnesį tikrai neskaidau investicijų į tiek daug dalių. Kadangi kai kurie pirkimai kainuoja, tai labiau apsimoka skirti didesnę sumą vieną mėnesį vienai investicijai, o kitą mėn. – kitai.

atgal į viršų ↑

Kaip žinoti, kurios įmonės moka dividendus?

Bene paprasčiausias būdas – tai įvesti į google norimos įmonės pavadinimą su žodeliu “stock”. Kaip pvz. “Starbucks stock”:

Čia prie Div. peln. matome 2,21%. Atrodytų paprasta – kuo šitas skaičius didesnis – tuo geriau. Deja, ne viskas taip paprasta. Reikia įvertinti įmonės augimą, įmonės patikimumą (įmonė gali nutraukti dividendų mokėjimą kaip tai neseniai padarė Disney). Tolimesniam įmonių nagrinėjimui galima naudotis tokiais puslapiais kaip SimplyWall ar finviz.

Beje, ETF dividendai gali būti Accumulating arba Distributing. Distributing ETF – kai fondas, išmoka dividendus, Accumulating – kai juos reinvestuoja. Lietuvoje acc dividendai nėra apmokestinami 15%, todėl pirminėje investavimo stadijoje yra daug patrauklesni.

Dar kartą paminėsiu, kad šis straipsnis nėra mano rekomendacija pirkti nurodytas finansines priemones. Neprisiimu atsakomybės už jūsų galimai nepasiteisinusius lūkesčius ar patirtus nuostolius. Priimdami sprendimą privalote vadovautis savo žiniomis ir patirtimi.
atgal į viršų ↑

Kur sužinoti daugiau apie investavimą?

O įgyti/gilinti žinias rekomenduoju šiuos šaltinius:

Knygos:

Lietuviški puslapiai / blogai:

TOP puslapiai akcijų, ETF kainų sekimui ir informacijai gauti:

Youtube įrašai lietuvių kalba:

Pasidalinkite savo nuomone:

Komentarai

Komentarų nėra