Kaip uždirbti iš kriptovaliutos laikymo (staking)

2022-05-14

Kaip uždirbti iš kriptovaliutos laikymo (staking)

Šis straipsnis yra apie tai, kaip uždirbti iš laikomos kriptovaliutos, tai yra kaip periodiškai gauti pasyvias pajamas (kaip palūkanas ar dividendus) už turimą kriptovaliutą. Kaip už laikomus pinigus indėlyje gautųme palūkanas (tik dabar jau ne tie laikai), arba kaip už turimas akcijas gauname dividendus, taip analogiškai turimas kriptovaliutas galime stake’inti ir gauti atlygį (reward’us).

Kas yra kriptovaliutų stake’inimas/stakingas?

Crypto staking (lietuviškai kripto statymas ar kripto stakingas?) yra procesas, naudojamas kriptovaliutų sandoriams patikrinti. Tai apima aktyvų įsipareigojimą palaikyti blokų grandinės (blockchain) tinklą ir patvirtinti sandorius. Tai taip pat leidžia dalyviams užsidirbti pasyvių pajamų iš savo kripto turto. Taigi, paprastai sakant, tai yra kaip terminuotas indėlis banke, bei pasyvios pajamos iš turimų kriptovaliutų.

Stakingo privalumai ir trūkumai

Stake’inimo privalumai:

 • Paprastas būdas uždirbti palūkanas iš savo kriptovaliutų laikymo (kai kuriais atvejais iki 20% metinių palūkanų!).
 • Nereikia jokios įrangos (kaip tai būtų norint kasti kriptovaliutą) ar specifinių žinių.
 • Tai padeda išlaikyti blokų grandinės (blockchain) saugumą ir efektyvumą.
 • Tai ekologiška veikla (kitaip nei valiutos kasimas).

Pvz. Šiuo metu už coin KAVA gaunant 23% metines palūkanas, KAVA coin’ų kiekis stakinant per kelis metus yra padvigubinamas. Tai netgi coin’o kainai sumažėjus per pusę, vertė išlaikoma ta pati!

Bendrai paėmus, stake’inimas yra labai geras variantas tiems, kurie apsisprendę į kriptovaliutą investuoti ilgam laikotarpiui ir negalvoja trade’inti (prekiauti).

Stake’inimo minusai:

 • Kriptovaliutų kainos yra nepastovios ir gali greitai kristi žemyn. Jei vertė nukrenta smarkiai, tai gali viršyti uždirbtas palūkanas.
 • Stakingas gali reikalauti “užrakinti” (įšaldyti) savo kriptovaliutą kažkuriam laikui. Per tą laikotarpį jūs negalite nieko daryti su turima kriptovaliuta pvz. parduoti.
 • Stak’inant reikia pasitikėti pasirinkta platforma (kad pvz. jos nenulauš/nenu’hack’ins). Incidento atveju, priklausytų, kiek institucija patikima, kiek priisimtų atsakomybės nepalikti vartotojų nukentėjusių.

Skolinimas DeFi ir CeFi institucijose

Kriptovaliutos gali būti skolinamos (stak’inamos) DeFi ir CeFi platformose.

CeFi platformos (pvz. BlockFi, Crypto.com) veikia panašiai kaip bankai, tai yra žmonės skolina savo kriptovaliutas (“stake’ina”) ir taip suteikia teisę platformai valdyti jų pinigus. Tokia veikla yra centralizuota ir reikalauja asmeninių duomenų pateikimo – Know Your Customer (KYC).

DeFi platformos (pvz. Compound, AAVE) veikia remiantis Smart Contracts, kurie veikia Open Blockchain pagrindu. Žmonės, skolindami pinigus pasilieka sau teisę valdyti savo turtą. Tokia veikla yra decentralizuota ir nereikalauka pateikti asmeninių duomenų.

Žmogus stakina už tam tikrą APY (Annual Percentage Yield). APY yra procentinė norma, atspindinti bendrą sumokėtų atlygių (reward) sumą, kurią numatoma uždirbti per metinį laikotarpį. Dažniausiai šios palūkanos automatiškai reguliuojasi pagal rinką.

CeFi platformos paprastai suteikia mažesnį atlygį (“reward’us”), DeFi – didesnį.


Geriausios kripto keityklos (platformos) stake’inimui ar palūkanų gavimui

 • Binance – tiek keitykla, tiek DeFi. Binance turi „Locked Staking“ variantą, kurio metu kripto valiutos užrakinamos tam tikram laikotarpiui. Galima rinktis kuriam periodui stake’inti: 10, 30, 60 ar 90 dienų. Pasirinkimas net iš 79 valiutų, kurias galima stakinti (AXS- virš 100% APY!, NEAR, AVAX, PORTO ir t.t.). Taip pat yra „DeFi“ stak’inimo galimybė kai kurioms valiutoms (nors iš tikrųjų tai atlieka išorinė organizacija, ne Binance).
 • BlockFi – kriptovaliutų skolinimo platforma, kuri moka palūkanas už kriptovaliutas, nors ir nesiūlo vadinamojo stak’inimo. Galima rinktis iš 13 kriptovaliutų (Bitcoin 4.5% APY, Ethereum 5% APY, Litecoin 3.5 APY, Tether 9.5% APY ir t.t.). Naudojant populiariausias valiutas (BTC, LTC, USDC, DAI), pinigus vieną kartą per mėnesį galima nemokamai išsiimti bet kuriuo metu. BlockFi turi Niujorko SEC licenciją (Deloitte). Registruojantis per šią nuorodą gausite $10 vertės BTC, įnešus $100.
 • Kraken – keitykla. Šiuo metu Kraken galima stak’inti virš 10 kriptovaliutų (pvz. didžiausi procentai KAVA 23%, Kusama 18%, Polkadot DOT 12%). Nėra nustatyto minimalaus laiko, kurį reikėtų “įšaldyti” savo turimą kriptovaliutą, kad gautumėte atlygį, tačiau kuo ilgiau laikysite, tuo uždirbsite daugiau. Galima išsiimti bet kada. Išimtis tik ETH – jis įšaldomas tiksliai nežinomam laikotarpiui (kol kūrimo stadijoje). Reward’ai išmokami vieną arba du kartus per savaitę, priklausomai nuo kriptovaliutos.
 • Coinbase. Stake’inimo mokesčiai yra gana dideli, tačiau platforma yra intuityvi ir saugi. Atrodo, Lietuva šiuo metu nėra įtraukta į sąrašą šalių, kurios gali stakinti.
 • Crypto.com tiek keitykla, tiek DeFi. Virš 40 kriptovaliutų, kurias galima stak’inti.
 • Kucoin turi skiltį “Crypto Lending”, kur galima skolinti įvairias turimas valiutas (USDT, BTC, ETH, XRP, ADA ir t.t.) kitiems žmonėms. Pvz. galima nustatyti auto skolinimą 7,14, ir/ar 28 dienoms, kur sistema automatiškai parinks aukščiausias rinkoje siūlomas palūkanas (jos svyruoja). Kucoin yra uždėjęs apsaugas ir draudimus (nėra rizikos, kad kažkuris žmogus neatiduotų skolos ir jūs prarastumėte pinigus). Kitas variantas nusistatyti “Min Day Rate” – koks turėtų būti minimalus procentas, kad jums tiktų skolinti už tokius procentus. Taip pat yra “Kucoin Earn” skiltis, kur galima stake’inti, bet čia truputį sudėtingiau nei kitur, kiekvienai valiutai yra tam tikros sąlygos (minimali suma, periodas, mokesčiai).
 • Pancakeswap – decentralizuota keitykla, sukurta remiantis Binance Smart Chain (kaip ir Binance naudoja BNB). Čia daug didesni APY, bet taip pat ir rizika daug didesnė. Monetos XCV (80% APY), DKT (79.9% APY), DAR (79,8% APY), CAKE (66,7% APY) ir daug kitų.

Populiariausios kriptovaliutos stak’inimui

Stake’inti galima proof-of-stake (PoS) kriptovaliutas (jos yra labiau energiją tausojančios valiutos). PoS pradininkas yra Ethereum (kai turint tam tikrą reikiamą kriptovaliutos kiekį, buvo galima prisidėti prie transakcijų tvirtinimo).

TOP Staking Tokens pagal rinkos kapitalizaciją – Coinmarketcap nuoroda.

TOP 10 Kripto valiutų pagal stakinimo apimtis šiuo metu (2022 m. gegužė), šaltinis Stakingrewards:

 1. Ethereum 2.0 (ETH): pvz. 4-7% Kraken. 4.5% Coinbase.
 2. Solana (SOL): pvz. 6.5% Kraken.
 3. Cardano (ADA): pvz. 4-6% Kraken.
 4. Avalanche (AVAX): pvz. 15% Binance.
 5. Polkadot (DOT): pvz. Binance, 12% Kraken.
 6. BNB Chain (BNB)
 7. NEAR protocol (NEAR)
 8. Algorand (ALGO): pvz. 4.75% Kraken. 4% Coinbase.
 9. Flow (FLOW)
 10. Tron (TRX)

Bitcoin (BTC) yra kitokio tipo – proof of work (PoW) kriptovaliuta, kuriai reikia kasimo (energijos vartojimo). Bitkoinas nėra stakinamas, tačiau yra keityklos (pvz. BlockFi ar Kucoin), kurios moka palūkanas už jo įšaldymą (skolinimą), ar kitaip tariant įdėjimą kaip indėlį.

Kaip gauti pasyvias pajamas iš kriptovaliutų (stake)?

Kai jau išsirinkote ir užsiregistravote norimoje platformoje/keitykloje ir išsirinkote pageidaujamą coin’ą, tada žinoma pirmiausia reikia tą kriptovaliutą nusipirkti ir tada tiesiog reikia spausti “Stake”.

Pvz. Kraken reikėtų rinktis “Earn” skiltį ir prie norimos monetos spausti Stake (analogiškai šalia “Unstake”, jei vėliau norėsite išsiimti):

Vėliau matysite transakcijų sąrašą, įkrentančias palūkanas, kaip “Reward”:

Bitcoinui siūlomos palūkanos (reward) Kraken’e yra labai mažos (šiuo metu 0.25%), todėl BTC verta stakint BlockFI (4.5%) arba crypto.com (1.5% – 6.5% priklausomai nuo užstatomo laikotarpio ir kitų sąlygų).

Beje, nereikėtų žiūrėti vien į platformos siūlomų procentų dydį, dar yra daug kitų niuansų, kaip mokesčiai, valiutų pasirinkimas, patogumas ir t.t. Daugiau apie kriptovaliutų platformas.


Tai nėra finansinis patarimas. Investuojant visada yra rizika prarasti pinigus. Investuokite tik po to, kai atliksite savo tyrimus, prisiimdami atsakomybę už savo veiksmus.
Pasidalinkite savo nuomone:
 1. […] Pasirinkti kriptovaliutos saugojimo būdą (kripto piniginėse arba laikant platformoje, stake’inant). […]

 2. […] dėmesys metamas kripto rinkai, ir kaip vienas iš variantų yra gauti palūkanas iš laikomos kripto valiutos (staking), tačiau analogiškai galima gauti palūkanas ir laikant stabilias monetas – […]

Get involved!

Komentarai

Komentarų nėra
Perku Internete
Compare items
 • Total (0)
Compare