Investicijų deklaravimas

2024-04-26

Investicijų deklaravimas

Išsamus deklaravimo gidas investuotojams, ir/ar turintiems individualią veiklą ir pan. Patarimai, kaip išsitraukti duomenis iš populiariausių investavimo platformų (Swedbank, IBKR ar Freedom24).

Taigi, norint deklaruoti pajamas, tai yra užpildyti GPM deklaraciją, pirmiausia reikia prisijungtii prie savo EDS ir pasirinkti formą pildymui.

Bendri duomenys

Greičiausiai pasirenkame tiesiog taip:

Darbo pajamos ir gautos socialinės išmokos

Dirbant pagal darbo sutartį, viskas turėtų įkristi automatiškai, bet vertėtų pasitikrinti sumas.

Individualios veiklos pajamos

Pildymas priklauso nuo realios situacijos, bet dažnas pasirinkimas turbūt yra toks:

Galima savarankiškai apskaičiuoti PSDĮ ir VSDĮ sumas pasinaudojus individualios veiklos skaičiuokle. Taip pat reikia užpildyti ir prisegti Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą (pvz. 36 psl.).

Turto pajamos

Pvz. reikia deklaruoti ir žymėti “taip”, jei buvo parduotos akcijos, fondai, kriptovaliuta (ar kitos finansinės priemonės).

Jei gautos pajamos iš JAV akcijų pardavimo – tada reikia rinktis “Užsienio valstybėje”.

Reikia atkreipti dėmesį, kad parduoto tipo kodas būtų 11, nes jei investuojant per brokerius galioja €500 lengvata. Pažiūrėkite, ar bankas neuždeklaravo su 12 kodu, jei taip – tada pakeiskite į 11.

Pvz. akcijos pirktos už €1200, parduotos už €2000, pelnas €800. Dėl galiojančios lengvatos, 15% mokestis mokamas nuo €300.

Į išlaidas įeina mokesčiai.

Pvz. Swedbank

Pvz. pardavus swedbank robur fondus. Pardavimo pajamos jau turėtų būti įrašytos (pateikta Swed), o išlaidas reikia susiskaičiuoti.

Taupymas, Investavimas > Investavimo ataskaitos > Realizuoto P/N atsakaita > PDF (pridėti kaip dokumentą).

Išlaidos = Pajamos – Bendras realizuotas pelnas/nuostolis (iš ataskaitos).

Pvz. Freedom24

Naudotojo sritis > Tarpininkavimo ataskaitos > Sandorių ataskaita mokesčių deklaracijai >prisegti ataskaitą.

Pvz. Interactive Brokers IBKR

IBKR deklaravimas: Performance and Reports > Statements > Realized summary > custom date range > consolidated >pdf download (prisegti prie deklaracijos) bei atsidaryti excel.

PDF skirtas prisegti VMI, o CSV (excel) sau pasiskaičiavimui.

Iš excel reikia išsifiltruoti tik Trades stulpelį ir pažiūrėti Realized P/L – jei bendras skaičius be minuso ženklo – vadinasi yra pelnas. Nuo šio pelno reikia atimti €500 (nes pagal įstatymą yra 500 eurų lengavta) – 15% pelnas mokamas tik nuo sumos, kuri yra virš 500 eurų.

Išlaidų suma: Proceeds (už tiek buvo įsigyta vertybinių popierių, skaičiuojamos tik minusinės sumos) + Comm/Fee (sumokėti komisiniai mokesčiai).

Pajamų suma: prie suskaičiuotų išlaidų sumos reikia pridėti pelno rezultatą.

Sumas USD reikėtų konvertuoti į EUR tos dienos Lietuvos banko buhalteriniu kursu. Tačiau kai kurie tiesiog paskaičiuoja bendrą sumą deklaravimo dienos kursu (neaišku ar VMI nepaprašys patikslinti).

Palūkanos

Čia įkrenta pvz. sutelktinio finansavimo (55) pajamos. Šitai daliai taip pat galioja €500 lengvata.

P2P platformų palūkanų pelną reikia deklaruoti su 11 kodu.

Kitos pajamos

Dividendų deklaravimas

Čia deklaruojami gauti dividendai. Jei dividendai gauti iš JAV vertybinių popierių – reikia rinktis “Užsienio valstybėje”.

Pvz. Freedom24

Pajamų suma: Naudotojos sritis > Tarpininkavimo ataskaitos > Sandorių ataskaita mokesčių deklaracijai imama suma “Visos pajamos (kuponai ir dividendai), gautos už vertybinius popierius EUR.

Sumokėta pajamų mokesčio suma: Profilis >Grynųjų pinigų judėjimas > išsifiltruoti reikiamus metus, pasirinkti “Mokesčiai” >eksportuoti į excel, konvertuoti į PDF (ir prisegti VMI).

Sumos bus rodomos doleriais. Galima tiksliai suskaičiuoti – konvertuoti kiekvieną sumą iš USD į EUR tos dienos LB buhalteriniu kursu, bet kiti tiesiog paskaičiuoja apytiksliai, tai yra 15% nuo pajamų sumos (pvz. 1000*0,15=150). VMI gali paprašyti patikslinti.

Dividendai (26) Išskaičiuota pajamų mokesčio suma 0.

Patarimas: Įsitikinkite, kad uzpildėte W-8BEN forma, kad nemokėtume mokesčių antrą kartą. Kaip tai padaryti freedom24.

Pvz. Interactive Brokers IBKR

Iš aukščiau minėto gauto excel reikia išfiltruoti Dividends ir Withholding tax.

Pajamų suma: kiek gauta dividendų (Dividends).

Užsienio valstybėje sumokėta pajamų mokesčio suma: sumokėti mokesčiai (Withholding Tax).

Kriptovaliutų deklaravimas

Šioje vietoje (ties “Kitos Pajamos”) taip pat deklaruojamos kriptovaliutų pardavimo pajamos. Apmokestinamas prieaugis. Taikoma GPM lengvata – €2500. Pvz. Jei buvo pirkta kriptovaliutos už €5000, parduota už €7000, pelnas €2000. Dėl taikomos lengvatos – pelnas nėra apmokestinamas.

Išlaidos mažinančios pajamas

Investicinio draudimo pelno apmokestinimas

Investicinio draudimo turto pelnas neapmokestinamas GPM tarifu, jei pinigai išimami ne anksčiau kaip 10 metų nuo sutarties sudarymo.

III pakopos pensijų fondai

III pakopos pensijų fondų turto pelnas neapmokestinamas, jei pinigai išimami ne anskčiau kaip 5 metai iki oficialaus pensijinio amžiaus.

Tai tiek. Belieka palaukti kol deklaracija susiformuos.

Pastaba: investuojant ir nerealizavus (kaip pvz. daugelis pasirinkę VUAA ilgalaikio investavimo strategiją) – nereikia mokėti jokių mokesčių.

Pasidalinkite savo nuomone:

Ką manai?

Komentarai

Komentarų nėra
perkuinternete.lt
Compare items
  • Total (0)
Compare